• John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    lawrence of arabia match cut… WHEW

  • T2 Trainspotting

    T2 Trainspotting

    ★★★★★

    I CHOOSE LIFE DAMNIT!!!

  • Rango

    Rango

    ★★★★

    i think you swallowed my plan B… 

  • Source Code

    Source Code

    ★★★★

    this was beautiful! what a pleasant surprise. 

    everything’s going to be okay. 

  • Magic Mike's Last Dance

    Magic Mike's Last Dance

    ★★★★★

    can i rate it 6 stars? 

    this is a triumph. they kept the creative process determination thematically from the first two and spinned it in a way that feels surprisingly fresh even 2 sequels later.

    was completely thrown off by the fairytale esq narration in this. brought out a lot of emotions of me.

     it lacked the boys energy but thats what the first two are for. this is for your inner self. i love you soderbergh.

  • Magic Mike XXL

    Magic Mike XXL

    ★★★★★

    more magical than the first. soderbergh’s presence is definitely still felt in my viewings than for others it seems. a road trip for the ages. and a climatical payoff worth plenty. 

    also like to give an A+ for integrating some nine inch nails for me!

  • Magic Mike

    Magic Mike

    ★★★★½

    so real.

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    how.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★★

    felt like the food critic in ratatouille when elizabeth banks opened this movie with the wet hot american summer theme. NEVER FORGET WHERE YOU CAME FROM

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ½

    idk i didn’t watch it

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★

    “if only you studied algebra as much as you-“ is the exact same thing my father said to me but instead of it being about making movies it was me constantly playing NBA2k16 my team.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

    this and that three billboards garbage is the embodiment of the “hydrogen bomb vs coughing baby” meme. this was fantastic