Marissa has logged 174 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
30
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★
Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
31
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry