• Pig

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★★

  • Things Heard & Seen

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Host

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Scare Package

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Wine Country

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Early Man

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Blade Runner 2049

  • Wish Upon

  • Good Time

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Get Out

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Moonlight

  • Star Wars: The Force Awakens

  • Inside Out

  • Mad Max: Fury Road

  • Interstellar

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Wolf of Wall Street

  • The Conjuring

    ★★½

  • Django Unchained

  • Holy Motors

    ★★★½

  • The Avengers

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • Inception

  • Jennifer's Body

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

  • The Dark Knight

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★★½

  • Slither

    ★★★★

  • The Aviator

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • The Haunted Mansion

    ★★★½

  • Made

    ★★★★

  • Fight Club

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • My Best Friend's Wedding

    ★½

  • Scream

    ★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★½

  • Thinner

    ★½

  • The Long Kiss Goodnight

    ★★★★★

  • Swingers

    ★★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★★

  • Kids in the Hall: Brain Candy

    ★★★★

  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    ★★★★

  • Star Trek: Generations

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Hocus Pocus

    ★★

  • Army of Darkness

    ★★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • City Slickers

    ★★★★