Sort by

sam has logged 277 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Salt

Salt

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★½
Edit this entry  
25
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Courier

The Courier

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Wounds

Wounds

2019
×
Edit this entry  
27
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry