Sort by

sam has logged 29 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★
Edit this entry  
11
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry