Sort by

sam has logged 377 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Sun

A Sun

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Week Of

The Week Of

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Sweet Home

Sweet Home

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Click

Click

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Duel

The Duel

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Godless

Godless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry