Sort by

anahit has logged 282 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stage Beauty

Stage Beauty

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
No Time for Love

No Time for Love

1943
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Society

High Society

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wedding Season

Wedding Season

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry