Monke has logged 25 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry