Sort by

BananaPudding has logged 297 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
31
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
Edit this entry  
29
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read prior review Edit this entry  
27
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
20
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry