BananaPudding has logged 39 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
09
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
02
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry