Sort by

BananaPudding has logged 26 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Office

The Office

1966
×
Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fire

Fire

2015
×
Edit this entry  
18
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2002
×
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Gilmour - Live at Pompeii

David Gilmour - Live at Pompeii

2017
×
Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry