Sort by

BananaPudding has logged 397 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Most Terrible Time in My Life

The Most Terrible Time in My Life

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
02
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
Edit this entry