RSS feed for Baran
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Double Labyrinthe

Double Labyrinthe

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Natura Obscura

Natura Obscura

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Villatalla

Villatalla

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alaya

Alaya

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Table

Table

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mountaineer Spinning

Mountaineer Spinning

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Table

Table

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Threnody

Threnody

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Table

Table

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
How Some Jellyfish Are Born

How Some Jellyfish Are Born

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Acera, or the Witches' Dance

Acera, or the Witches' Dance

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hyas and Stenorhynchus

Hyas and Stenorhynchus

1927
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shrimp Stories

Shrimp Stories

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

2016
×
Edit this entry  
05
Accidentally

Accidentally

1968
×
Edit this entry  
03
Variations

Variations

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kristallnacht

Kristallnacht

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Moana

Moana

1926
×
★★★
Edit this entry  
01
Reminiscences from Germany

Reminiscences from Germany

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kristallnacht

Kristallnacht

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Variations

Variations

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Burning Star (short version)

A Burning Star (short version)

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cezanne's Eye

Cezanne's Eye

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
New Left Note

New Left Note

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hic Rosa, Botanical Score

Hic Rosa, Botanical Score

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dehors

Dehors

1985
×
Edit this entry  
24
A Man Whose Life Was Full of Woe Has Been Surprised by Joy

A Man Whose Life Was Full of Woe Has Been Surprised by Joy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Return to Nature! The True Natural Method Of Healing and Living and the True Salvation Of the Soul: Paradise Regained—The Core Of the Body—Water, Human Curative Power, Light, Air, Earth, Food, Fruit Culture

Return to Nature! The True Natural Method Of Healing and Living and the True Salvation Of the Soul: Paradise Regained—The Core Of the Body—Water, Human Curative Power, Light, Air, Earth, Food, Fruit Culture

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
Light Reading

Light Reading

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Love Is the Message, The Message Is Death

Love Is the Message, The Message Is Death

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Acera, or the Witches' Dance

Acera, or the Witches' Dance

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hyas and Stenorhynchus

Hyas and Stenorhynchus

1927
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Seahorse

The Seahorse

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Beautiful Funerals

Beautiful Funerals

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ghost Strata

Ghost Strata

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Look! We Have Come Through!

Look! We Have Come Through!

1978
×
★★★½
Edit this entry  
18
Drifter

Drifter

2010
×
Edit this entry  
17
Artificial Paradise

Artificial Paradise

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
17
She Is Away

She Is Away

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Infunde Lumen Cordibus

Infunde Lumen Cordibus

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elementary Phrases

Elementary Phrases

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry