lauren has logged 262 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Journey to Avebury

A Journey to Avebury

1971
×
Edit this entry  
28
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ali in Wonderland

Ali in Wonderland

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Fannie's Film

Fannie's Film

1981
×
Edit this entry  
08
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Killing Time

Killing Time

1979
×
Read the review Edit this entry  
05
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hand

The Hand

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Wanda

I Am Wanda

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Caprice

Caprice

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mountains That Take Wing: Angela Davis & Yuri Kochiyama- A Conversation on Life, Struggles, and Liberation

Mountains That Take Wing: Angela Davis & Yuri Kochiyama- A Conversation on Life, Struggles, and Liberation

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Step Forward Youth

Step Forward Youth

1977
×
Read the review Edit this entry