Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster in the Closet

Monster in the Closet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Midwife's Tale

The Midwife's Tale

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wonderful Wizard of Oz

The Wonderful Wizard of Oz

1910
×
Read the review Edit this entry  
17
Dave Stevens: Drawn to Perfection

Dave Stevens: Drawn to Perfection

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Saucers

Love & Saucers

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cursed

Cursed

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombie Nightmare

Zombie Nightmare

1987
×
Read the review Edit this entry  
29
Willard

Willard

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tron

Tron

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Electric Dreams

Electric Dreams

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Winter's Tale

The Winter's Tale

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deadly Friend

Deadly Friend

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elemental

Elemental

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Magic Book

The Magic Book

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Die, Mommie, Die!

Die, Mommie, Die!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killer Condom

Killer Condom

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elles

Elles

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mermaid

The Mermaid

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Redux Riding Hood

Redux Riding Hood

1997
×
Read the review Edit this entry