Ronan has logged 74 entries for films during January 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Touch the Top of the World

Touch the Top of the World

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Asylum

Asylum

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cement Garden

The Cement Garden

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer Holiday

Summer Holiday

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
W.E.

W.E.

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Way I Spent the End of the World

The Way I Spent the End of the World

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
September

September

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry