Ronan has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Integration Report 1

Integration Report 1

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Y'a qu'à pas baiser.

Y'a qu'à pas baiser.

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★
Edit this entry  
16
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Casa Roshell

Casa Roshell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Hour of Liberation Has Arrived

The Hour of Liberation Has Arrived

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Girl

The Girl

1968
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Sweetest Sound

The Sweetest Sound

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Intimate Stranger

Intimate Stranger

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crumbs

Crumbs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taffin

Taffin

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Illusions

Illusions

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Angel of History

The Last Angel of History

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Pharmacist

The Pharmacist

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tommaso

Tommaso

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Dream

American Dream

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry