sindhu has logged 634 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aruvi

Aruvi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All About E

All About E

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mammal

Mammal

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Basmati Blues

Basmati Blues

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
3 Generations

3 Generations

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
AWOL

AWOL

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry