sindhu has logged 59 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Howl

Howl

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Behaving Badly

Behaving Badly

2014
×
½
Edit this entry  
20
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing

Sing

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★½
Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Some Freaks

Some Freaks

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★½
Edit this entry