• Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★½

  • Castello Cavalcanti

  • Thor: The Dark World

    ★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • The Family

    ★½

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

  • Elysium

    ★★

  • Blue Jasmine

    ★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • Monsters University

    ★★★½

  • This Is the End

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Louis C.K.: Oh My God

    ★★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★

  • The Blue Umbrella

    ★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • Life of Pi

    ★★★

  • Lincoln

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

  • Mud

    ★★★★

  • Rust and Bone

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

    ★★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Bernie

    ★★★★

  • Jiro Dreams of Sushi

    ★★★★

  • Cars 2

  • The Hangover Part II

  • Drive

    ★★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Artist

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★½

  • Thor

    ★★½

  • A Separation

    ★★★★★

  • True Grit

  • Runaway

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The King's Speech

    ★★★★

  • The Other Guys

    ★★★½

  • Dinner for Schmucks

    ★★½

  • Inception

    ★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Iron Man 2

    ★★½

  • Birdemic: Shock and Terror

  • Louis C.K.: Hilarious

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★½

  • The Road

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★