Christopher has logged 89 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Circle

The Circle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Circle

The Circle

2000
×
Edit this entry  
20
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Edit this entry  
02
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ethan Frome

Ethan Frome

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Role Models

Role Models

2008
×
★★
Edit this entry