Bashir has logged 724 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
Albatross

Albatross

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
Graduation

Graduation

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Mix-Up

Mix-Up

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★
Edit this entry  
27
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Pearl

The Pearl

1929
×
★★★½
Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Película familiar

Película familiar

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
Césarée

Césarée

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Joy

My Joy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Passage to Marseille

Passage to Marseille

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Castle

The Last Castle

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
From Afar

From Afar

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grabbe's Last Summer

Grabbe's Last Summer

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Hondo

Hondo

1953
×
★★★
Edit this entry  
16
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
Edit this entry  
14
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Watchmaker of St. Paul

The Watchmaker of St. Paul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rapture

Rapture

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
Womb

Womb

2010
×
★★★
Edit this entry