Bashir has logged 28 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Prize

The Prize

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Games of Love and Chance

Games of Love and Chance

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hombre

Hombre

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
War Photographer

War Photographer

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Série noire

Série noire

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Edo Porn

Edo Porn

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
I Can No Longer Hear the Guitar

I Can No Longer Hear the Guitar

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paddle to the Sea

Paddle to the Sea

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Frontier of the Dawn

Frontier of the Dawn

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wednesday with Goddard

Wednesday with Goddard

2016
×
Edit this entry  
22
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Alix's Pictures

Alix's Pictures

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Through the Windows

Through the Windows

2014
×
Edit this entry  
18
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Conjugal Bed

The Conjugal Bed

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Edit this entry  
01
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★★★
Edit this entry