Bashir has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Kabei: Our Mother

Kabei: Our Mother

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Robert Haller's Wedding

Robert Haller's Wedding

1980
×
Edit this entry  
05
The Last Butterfly

The Last Butterfly

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Tree Without Leaves

Tree Without Leaves

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rikyu

Rikyu

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Transport from Paradise

Transport from Paradise

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Band of Ninja

Band of Ninja

1967
×
Edit this entry  
02
The Castle of Sand

The Castle of Sand

1974
×
★★★
Edit this entry  
01
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
The War of the 16 Year Olds

The War of the 16 Year Olds

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
The Garden of Women

The Garden of Women

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Somewhere Beneath the Wide Sky

Somewhere Beneath the Wide Sky

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blood on the Land

Blood on the Land

1966
×
★★★
Edit this entry  
28
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ransom

Ransom

1974
×
★★½
Edit this entry  
27
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
I Love You, Alice B. Toklas!

I Love You, Alice B. Toklas!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★
Edit this entry  
24
Small Town Girl

Small Town Girl

1936
×
★★★
Edit this entry  
23
Along the Great Divide

Along the Great Divide

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time

On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time

1959
×
Edit this entry  
22
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Left Hand of God

The Left Hand of God

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
The Cheyenne Social Club

The Cheyenne Social Club

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
Daughters, Wives and a Mother

Daughters, Wives and a Mother

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★
Edit this entry  
17
Work

Work

1915
×
★★★½
Edit this entry  
17
Divine

Divine

1935
×
★★★
Edit this entry  
16
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Zatoichi and the Chess Expert

Zatoichi and the Chess Expert

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
Fidelity

Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★★½
Edit this entry  
12
Champion

Champion

1949
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Dorado

El Dorado

1921
×
★★★½
Edit this entry  
10
Basara: Princess Goh

Basara: Princess Goh

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Illusion of Blood

Illusion of Blood

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
Male Hunt

Male Hunt

1964
×
★★★
Edit this entry  
08
Wild Orchid II: Two Shades of Blue

Wild Orchid II: Two Shades of Blue

1991
×
★★
Edit this entry  
07
The Wedding Director

The Wedding Director

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Innocent Sorcerers

Innocent Sorcerers

1960
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bride of Glomdal

The Bride of Glomdal

1926
×
★★★
Edit this entry  
05
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
The True Story of Jesse James

The True Story of Jesse James

1957
×
★★★½
Edit this entry  
03
Map of the Sounds of Tokyo

Map of the Sounds of Tokyo

2009
×
★★
Edit this entry  
02
The Hand in the Trap

The Hand in the Trap

1961
×
★★★½
Edit this entry  
02
Un étrange voyage

Un étrange voyage

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Christine

Christine

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Monkey in Winter

A Monkey in Winter

1962
×
★★★★
Edit this entry