• Safety Last!

  • The Love Nest

  • La Roue

  • The Balloonatic

    ★★★★

  • Day Dreams

  • Phantom

  • The Electric House

    ★★★★

  • Häxan

  • The Frozen North

  • The Blacksmith

  • Nanook of the North

  • My Wife's Relations

  • Pay Day

  • Cops

  • Nosferatu

  • Foolish Wives

  • Kodachrome Color Motion Picture Tests

  • The Paleface

  • Opus II

  • Orphans of the Storm

  • The Boat

  • El Dorado

    ★★★½

  • The Play House

  • Never Weaken

  • Destiny

  • The Goat

  • The High Sign

  • Now or Never

  • Hard Luck

  • Seven Years Bad Luck

    ★★★

  • The Haunted House

  • The Kid

  • Manhatta

  • Fièvre

  • The Phantom Carriage

  • Neighbors

  • Erotikon

  • The Scarecrow

  • Convict 13

  • Way Down East

    ★★★★

  • One Week

  • High and Dizzy

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • Leaves from Satan's Book

    ★★★

  • The Garage

    ★★★★

  • A Day's Pleasure

  • The Doll

    ★★★½

  • The Rajah

  • Billy Blazes, Esq.

  • True Heart Susie

    ★★★★

  • Broken Blossoms

  • I Accuse

  • Kuleshov Effect

  • Shoulder Arms

  • I Don't Want to Be a Man

    ★★★½

  • The Cook

  • Hey There

  • A Dog's Life

  • The Rough House

    ★★★

  • The Immigrant

  • The Butcher Boy

    ★★★½

  • The Cure

  • Judex

  • The Rink

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

  • Shoes

    ★★★

  • Police

  • Les Vampires

  • Pool Sharks

  • Work

    ★★★½

  • The Tramp