Sort by

PAt Dort has logged 27 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Sully

Sully

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House

The House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry