Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Outside Satan

Outside Satan

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Joke

The Joke

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mouths & Rabbits

Mouths & Rabbits

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Search for Sayyid Marzuq

The Search for Sayyid Marzuq

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Playing with Giants

Playing with Giants

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Villa 69

Villa 69

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Asphalt Kings

The Asphalt Kings

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Violent

Violent

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Homework

Homework

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decor

Decor

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lonely Voice of Man

The Lonely Voice of Man

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Loved Each Other So Much

We Loved Each Other So Much

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
In the Last Days of the City

In the Last Days of the City

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sleepless

Sleepless

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Platform

Platform

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Banishment

The Banishment

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry