Franco A has logged 168 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hidalgo

Hidalgo

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taris

Taris

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry