• Sucker Punch

  • Catarina and the others

  • Scenes from the Suburbs

    ★★★★

  • The Social Network

  • Submarine

  • It's Kind of a Funny Story

  • Somewhere

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Flipped

  • Shutter Island

  • The Lovely Bones

    ★★★

  • Cracks

  • The Twilight Saga: New Moon

  • Coraline

    ★★★★★

  • An Education

  • Twilight

  • The Beautiful Person

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★

  • Wild Child

  • The Other Boleyn Girl

  • Elizabeth: The Golden Age

  • Juno

  • Babel

    ★★★★½

  • John Tucker Must Die

  • The Devil Wears Prada

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • Transamerica

    ★½

  • Pride & Prejudice

  • Corpse Bride

  • Howl's Moving Castle

  • Mysterious Skin

    ★★★★★

  • Ma mère

  • The Dreamers

    ★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Elephant

    ★★★★½

  • The Room

  • Thirteen

  • White Oleander

  • Lilya 4-ever

  • Gosford Park

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★

  • Ghost World

    ★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Amélie

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Help! I'm A Fish

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★½

  • The Beach

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • A Midsummer Night's Dream

  • Cruel Intentions

    ★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★½

  • Buffalo '66

  • Gummo

  • Lolita

  • Princess Mononoke

  • My Life in Pink

  • The Craft

  • Empire Records

  • Welcome to the Dollhouse

  • Kids

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Léon: The Professional

  • Heavenly Creatures

  • Pulp Fiction