amanda has logged 418 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Unfinished Business

Unfinished Business

2015
×
★½
Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Don't

Don't

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Selfie from Hell

Selfie from Hell

2015
×
Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
La tribu

La tribu

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Edit this entry  
20
Only You

Only You

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Tanner Hall

Tanner Hall

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Literally, Right Before Aaron

Literally, Right Before Aaron

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Song to Song

Song to Song

2017
×
Edit this entry  
15
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
For Keeps

For Keeps

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry