Bauti has logged 61 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Mineirinho, Vivo ou Morto

Mineirinho, Vivo ou Morto

1967
×
★★★
Edit this entry  
30
Stations

Stations

2018
×
Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
O Marginal

O Marginal

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Killed Lucio Flavio

I Killed Lucio Flavio

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr.

Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr.

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Ódio

Ódio

1977
×
★★½
Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Edit this entry  
21
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Private Eyes

The Private Eyes

1976
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
17
Johnny Handsome

Johnny Handsome

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
Edit this entry  
17
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Woman Who Invented Love

The Woman Who Invented Love

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
Edit this entry  
16
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Roberto Carlos em Ritmo de Aventura

Roberto Carlos em Ritmo de Aventura

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
El Sopar

El Sopar

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★½
Edit this entry  
10
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cuadecuc, Vampir

Cuadecuc, Vampir

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★
Edit this entry  
06
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★½
Edit this entry