Nic has logged 82 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Takes Three

It Takes Three

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Search of Ozu

In Search of Ozu

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Le bel indifférent

Le bel indifférent

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Pop

American Pop

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silent World

The Silent World

1956
×
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Los Reyes

Los Reyes

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Green Door

Behind the Green Door

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flag Day

Flag Day

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel New York

Hotel New York

1984
×
Edit this entry  
10
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Vandal

The Vandal

2021
×
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Edit this entry