Sort by

Blake has logged 481 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Edit this entry  
23
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mother/Android

Mother/Android

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Money Train

Money Train

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Riders

Riders

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry