• Shirley

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★½

  • Haunt

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • The Lodge

    ★★

  • Overlord

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Possum

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Braid

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Satan's Slaves

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Baskin

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Krisha

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Borgman

    ★★★★★

  • Evil Dead

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Berberian Sound Studio

    ★★★

  • Inception

    ★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★

  • Drag Me to Hell

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★★

  • The Descent

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • May

    ★★★★

  • Session 9

    ★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★

  • Audition

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Delicatessen

    ★★★★★

  • Society

    ★★★½

  • Parents

    ★★★½