Sort by

Robert has logged 274 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mamá

Mamá

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Theatres: Homage to the Mineral of Cabbage

Little Theatres: Homage to the Mineral of Cabbage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Boat

Little Boat

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Between Bears

Between Bears

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kinematograph

The Kinematograph

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grounded

Grounded

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Origin of Creatures

The Origin of Creatures

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solipsist

Solipsist

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Will

Will

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cathedral

The Cathedral

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Art

Fallen Art

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry