Sort by

Robert has logged 43 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Theatres: Homage to the Mineral of Cabbage

Little Theatres: Homage to the Mineral of Cabbage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Boat

Little Boat

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Between Bears

Between Bears

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kinematograph

The Kinematograph

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grounded

Grounded

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Origin of Creatures

The Origin of Creatures

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solipsist

Solipsist

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Will

Will

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cathedral

The Cathedral

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Art

Fallen Art

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Skhizein

Skhizein

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsters

Monsters

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Separation

The Separation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man in the Lower-Left Hand Corner of The Photograph

The Man in the Lower-Left Hand Corner of The Photograph

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Memory

Memory

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumping

Jumping

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zero

Zero

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Maker

The Maker

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
W.E.

W.E.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
RINGO or: The Story of a Couple Who Tried to Revitalize Their Relationship But Instead Ruined a Child

RINGO or: The Story of a Couple Who Tried to Revitalize Their Relationship But Instead Ruined a Child

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry