Robert has logged 63 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Touch

The Touch

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pica-Don

Pica-Don

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wolf Daddy

Wolf Daddy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
CHAINSAW MAID

CHAINSAW MAID

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mermaid

Mermaid

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Powder Keg

Powder Keg

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ticker

Ticker

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Séance

Séance

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ambush

Ambush

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chosen

Chosen

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star

Star

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Follow

The Follow

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Retribution

Retribution

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Human

Human

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inn of Evil

Inn of Evil

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rabbi's Cat

The Rabbi's Cat

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Surviving Evidence

Surviving Evidence

2013
×
★★
Read the review Edit this entry