Robert has logged 53 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Adagio

Adagio

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Congress

The Congress

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dementia

Dementia

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Nemo: Adventures in Slumberland

Little Nemo: Adventures in Slumberland

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Elly

About Elly

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clouds of Glass

Clouds of Glass

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales of the Night

Tales of the Night

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Gasman

Gasman

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Painting

The Painting

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry