Sort by

B-Man has logged 69 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The City of Violence

The City of Violence

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silverado

Silverado

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tell Them Willie Boy Is Here

Tell Them Willie Boy Is Here

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Natural Born Pranksters

Natural Born Pranksters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry