Sort by

Ben Pratt has logged 79 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry