Sort by

BenDavid has logged 653 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Events at Mr. Yamamoto's Alpine Residence

The Events at Mr. Yamamoto's Alpine Residence

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Obsession

Obsession

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Luz

Luz

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Luz

Luz

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
Edit this entry  
12
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bride with White Hair

The Bride with White Hair

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Cropsey

Cropsey

2009
×
Edit this entry