RSS feed for be091

be091 has logged 196 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
The Wave

The Wave

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Battleship

Battleship

2012
×
Edit this entry  
02
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Clown

The Clown

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Click

Click

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
Edit this entry  
26
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Class

The Class

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Propaganda Game

The Propaganda Game

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry