Sort by

Rob has logged 815 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★½
Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Print: In Memory of Abbas Kiarostami

Print: In Memory of Abbas Kiarostami

2019
×
Edit this entry  
29
24 Frames

24 Frames

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gigi

Gigi

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowglobe

Snowglobe

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry