Sort by

Rob has logged 55 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Edge

On the Edge

1949
×
Edit this entry  
10
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
07
Angel

Angel

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Clock

The Clock

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry