Sort by

Daniel has logged 227 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tortoise Wins by a Hare

Tortoise Wins by a Hare

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw X

Saw X

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
Read the review Edit this entry  
31
Saw X

Saw X

2023
×
Read the review Edit this entry  
31
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry