Sort by

BeardoTalksFilm has logged 323 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monster Party

Monster Party

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Factory

Nightmare Factory

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Michael Lives: The Making of Halloween

Michael Lives: The Making of Halloween

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry