RSS feed for Joseph
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Madman

Madman

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Q

Q

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Torque

Torque

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★
Edit this entry  
29
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry