2009

Joseph Alesch Joseph Alesch’s year in review

Joseph’s highest rated films

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★★★

  • The Crow

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Pineapple Express

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • The Sandlot

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Rikki-Tikki-Tavi

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Rikki-Tikki-Tavi

Aug 22

Last Film

Four Rooms

Aug 22

Genres, Countries & Languages

Action
15 films
Thriller
12 films
Crime
10 films
Drama
10 films
Fantasy
10 films
Comedy
9 films
Sci Fi
8 films
Adventure
6 films
Horror
4 films
Family
4 films
USA
36 films
UK
3 films
France
1 film
Germany
1 film
English
36 films
French
3 films
Russian
3 films
German
3 films
Chinese
2 films
Spanish
2 films
Turkish
1 film
Esperanto
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Blade: Trinity
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Rikki-Tikki-Tavi
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2009

  • Four Rooms
  • Fallen
  • Blade: Trinity
  • Halloween
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Airheads
  • The Chronicles of Riddick
  • Pitch Black
  • The Crow
  • The Nightmare Before Christmas
  • Blade
  • Heathers
  • Superman Returns
  • The Mist
  • Edward Scissorhands
  • The Little Mermaid
  • Pineapple Express
  • Beetlejuice
  • American Gangster
  • Ocean's Eleven
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • The Sandlot
  • Transformers
  • A Beautiful Mind
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Watchmen
  • Requiem for a Dream
  • The Departed
  • The Dark Knight
  • The Shawshank Redemption
  • Unleashed
  • The Saint
  • BASEketball
  • The Jacket
  • Night Watch
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • Rikki-Tikki-Tavi

Highly rated films Joseph missed

  • Mary and Max
  • The White Ribbon
  • The Secret in Their Eyes
  • About Elly
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon
  • Mother
  • The Cove

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more