2016

Joseph Alesch Joseph Alesch’s year in review

Joseph’s highest rated films

  • The Witch

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Interesting Ball

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Frankenhooker

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 227 Films watched
  • 18.9 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Who Framed Roger Rabbit

Apr 1

Most Watched

Captain America: Civil War

4 times

The Jungle Book

3 times

Oldboy

3 times

Last Film

Gods of Egypt

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Horror
83 films
Thriller
76 films
Action
69 films
Drama
59 films
Sci Fi
58 films
Adventure
50 films
Comedy
47 films
Fantasy
36 films
Mystery
26 films
Crime
25 films
USA
191 films
UK
29 films
Canada
11 films
Australia
10 films
France
10 films
Germany
9 films
Japan
7 films
China
6 films
South Korea
3 films
New Zealand
3 films
English
212 films
German
17 films
Spanish
15 films
Russian
13 films
French
11 films
Japanese
6 films
Italian
5 films
Korean
5 films
Norwegian
4 films
Romanian
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 110 Added 998

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Joseph’s most liked review

Mad Max: Fury Road

★★★★★

This fucking movie. I'd fuck to this movie.

More reviews

Joseph’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hellraiser: Revelations
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Rattle the Cage
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2016

  • Gods of Egypt
  • Dangerous Men
  • Kubo and the Two Strings
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Do the Right Thing
  • Stargate
  • The Crying Game
  • The Gift
  • The Thing
  • The Witch
  • Suicide Squad
  • Basket Case
  • Prisoners
  • Arrival
  • Frankenhooker
  • Crash
  • Ghost World
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Kubo and the Two Strings
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Star Trek Beyond
  • Sicario
  • Arrival
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • An American Werewolf in London
  • Hollow Man
  • Don't Breathe
  • The Exorcist
  • A Nightmare on Elm Street
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Friday the 13th
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Who Killed Captain Alex?
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Coraline
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Curse of Chucky
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • Holy Motors
  • The Shining
  • Creed
  • Christine
  • From Beyond
  • John Wick
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Dawn of the Dead
  • Religulous
  • The Godfather
  • The Loved Ones
  • The Thing
  • The Lords of Flatbush
  • Creed
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Rocky Balboa
  • The Greasy Strangler
  • The Greasy Strangler
  • Queen of the Damned
  • Slither
  • Election
  • Thief
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Halloween II
  • Halloween
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Beetlejuice
  • Super
  • Ghostbusters
  • The Conjuring
  • The Rocketeer
  • Nightbreed
  • Rocky V
  • Hellraiser
  • Swiss Army Man
  • Day of the Dead
  • Jennifer's Body
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Trance
  • eXistenZ
  • Sing Street
  • Gods of Egypt
  • Stardust
  • Bone Tomahawk
  • Green Room
  • The Jungle Book
  • Captain America: Civil War
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Oldboy
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Butterfly Effect
  • Stand by Me
  • Blue Ruin
  • Lucy
  • Midnight Special
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • John Wick
  • High-Rise
  • Keanu
  • The Nice Guys
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Inside Llewyn Davis
  • The Killing
  • The Neon Demon
  • Dogtooth
  • Team Thor
  • We Are Still Here
  • The King and I
  • Green Room
  • Chopping Mall
  • Evil Dead
  • Sausage Party
  • Inside Out
  • Society
  • The Devil's Backbone
  • Superbad
  • Hellraiser: Hellworld
  • Hellraiser: Deader
  • Hellraiser: Hellseeker
  • Hellraiser: Inferno
  • Hellraiser: Bloodline
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Hellbound: Hellraiser II
  • The Guest
  • Raising Arizona
  • Mad Max: Fury Road
  • What We Do in the Shadows
  • Harakiri
  • Repulsion
  • The Guest
  • You're Next
  • Star Trek
  • Rosemary's Baby
  • Rocky IV
  • Jason Bourne
  • Ice Age: Collision Course
  • Star Trek Beyond
  • Rocky III
  • Hellraiser
  • Hellraiser: Revelations
  • The Invitation
  • The Lost Boys
  • Rocky II
  • Ghostbusters
  • Rocky
  • Tremors
  • The Usual Suspects
  • Ghostbusters
  • Antichrist
  • Re-Animator
  • Looper
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max 2
  • Night Watch
  • Throne of Blood
  • They Live
  • Flash Gordon
  • Interesting Ball
  • Bubba Ho-tep
  • Commando
  • Double Impact
  • Zoo
  • Bloodsport
  • 10 Cloverfield Lane
  • Alien
  • Bridge of Spies
  • Warcraft
  • Turbo Kid
  • Escape from New York
  • The Raid
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • X2
  • X-Men
  • X-Men: Apocalypse
  • The Thing
  • Oldboy
  • The Princess Bride
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Alice in Wonderland
  • The 40 Year Old Virgin
  • Aliens
  • Pineapple Express
  • Dredd
  • Possession
  • Rattle the Cage
  • Blue Ruin

See all 227

Highly rated films Joseph missed

  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more