2018

Joseph Alesch Joseph Alesch’s year in review

Joseph’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Apostle

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • The Raid

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 215 Films watched
  • 17.9 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

The Brothers Bloom

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

3 times

Mandy

3 times

Hereditary

3 times

Last Film

Phantasm: Ravager

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Thriller
98 films
Horror
92 films
Action
69 films
Adventure
58 films
Drama
44 films
Comedy
39 films
Fantasy
35 films
Sci Fi
34 films
Mystery
33 films
Crime
19 films
USA
188 films
UK
45 films
France
15 films
Germany
13 films
Belgium
10 films
Canada
10 films
China
5 films
Italy
5 films
Czechia
4 films
English
210 films
Spanish
21 films
French
19 films
German
18 films
Russian
13 films
Italian
10 films
Swedish
7 films
Chinese
6 films
Cantonese
5 films
Japanese
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 195 Added 224

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Joseph’s most liked review

Mute

★★★★

Holy shit am I in the minority on this one.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Chairman of the Board
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

House of the Living Dead
Average weighted rating:

2.5

Films watched in 2018

  • Phantasm: Ravager
  • Aquaman
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Phantasm
  • Incredibles 2
  • Apostle
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Apocalypse Now
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Apostle
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Prince of Darkness
  • Mandy
  • Blood Rage
  • Dead or Alive
  • The Hills Have Eyes
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Lost Highway
  • Tourist Trap
  • Hereditary
  • The Sixth Sense
  • A Nightmare on Elm Street
  • New Nightmare
  • Freddy vs. Jason
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Silent Hill
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Raid
  • Coherence
  • The Night Comes for Us
  • Halloween
  • Terrified
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • Mandy
  • Mandy
  • In the Mouth of Madness
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Leatherface
  • Texas Chainsaw 3D
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Raw
  • Sicario
  • Hereditary
  • Avengers: Infinity War
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • Candyman
  • Red Dragon
  • Hannibal
  • The Silence of the Lambs
  • Manhunter
  • The Fog
  • The Master
  • What We Do in the Shadows
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Chinatown
  • Split
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Drive Angry
  • Mission: Impossible - Fallout
  • 12 Angry Men
  • Avengers: Infinity War
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Pieces
  • Unbreakable
  • Arrival
  • Enter the Void
  • Paddington
  • Hellraiser
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blood Feast
  • Daughters of Darkness
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • The Prowler
  • Sleepaway Camp
  • Stuart Little
  • Tourist Trap
  • Rabid
  • Demons
  • Re-Animator
  • Basket Case
  • Chairman of the Board
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Return of the Living Dead Part II
  • Jack Reacher
  • Oldboy
  • Beyond the Black Rainbow
  • Lake Nowhere
  • Borgman
  • House of the Living Dead
  • The Bees
  • Kubo and the Two Strings
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Creep
  • A Quiet Place
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Diamonds Are Forever
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Creed
  • Skyfall
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Goldfinger
  • Octopussy
  • The Spy Who Loved Me
  • The Man with the Golden Gun
  • Tomorrow Never Dies
  • Hereditary
  • GoldenEye
  • Thunderball
  • You Only Live Twice
  • Casino Royale
  • For Your Eyes Only
  • Quantum of Solace
  • Diamonds Are Forever
  • The World Is Not Enough
  • A View to a Kill
  • I Kill Giants
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Die Another Day
  • Licence to Kill
  • The Living Daylights
  • Live and Let Die
  • Annihilation
  • Evil Genius
  • Black Panther
  • Speed Racer
  • Avengers: Infinity War
  • The Shape of Water
  • Bicentennial Man
  • Sorcerer
  • Paddington 2
  • You Were Never Really Here
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • You Were Never Really Here
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Return of the Living Dead 3
  • Army of Darkness
  • The Return of the Living Dead
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Evil Dead II
  • Conan the Destroyer
  • The Return of the Living Dead
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Source Code
  • Bag Boy Lover Boy
  • The Room
  • The Shape of Water
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Hell or High Water
  • Jeepers Creepers
  • Call Me by Your Name
  • Cloud Atlas
  • The Disaster Artist
  • Annihilation
  • Wet Hot American Summer
  • The Shape of Water
  • Mudbound
  • Justice League
  • Wet Hot American Summer
  • The Mask
  • The Hallow
  • Ninja III: The Domination
  • Mute
  • Fullmetal Alchemist
  • Black Panther
  • Stake Land
  • The Ritual
  • Black Panther
  • It Follows
  • The Guest
  • Thor: Ragnarok
  • Hellraiser: Judgment
  • Starry Eyes
  • Get Out
  • Fruitvale Station
  • Would You Rather
  • Oculus
  • The Vault
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Stitches
  • The Road
  • Lethal Weapon
  • Gerald's Game
  • The Wicker Man
  • Paddington
  • The Void
  • Dressed to Kill
  • Popstar: Never Stop Never Stopping

See all 215

Highly rated films Joseph missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • Roma

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more